ZIELONA NOC W PRZEDSZKOLU
Scenariusz Zielonej Nocy w przedszkolu ”ANIOŁEK” (25.09.2015)
Nauczyciele odpowiedzialni: mgr Magdalena Spot- Gliszczyńska, mgr Monika Różycka, mgr Kinga Pawelec, lic. Natalia Weidebach
1. Powitanie (godz. 18.00) i złożenie przysięgi : My przedszkolaki przysięgamy tego wieczoru i nocy być odpowiedzialni, prezentować pogodę ducha, dobry humor, i okrutną chęć zabawy. Nie będziemy marudzili, narzekali płakali i pokażemy wszystkim, jacy jesteśmy wspaniali. Przysięgamy!”
2. Poczęstunek w sali bankietowej: wspólne spożywanie samodzielnie przygotowanego posiłku przy długim stole biesiadnym. W ramach niespodzianki każde dziecko pod talerzykiem może znaleźć, np. kolorową naklejkę, wodny tatuaż, karteczkę z uśmiechniętą minką.
3. Zacne posłanie: przygotowanie leżaków, ułożenie piżam, przytulanek.
4. Wygibasy na sali gimnastycznej: wszyscy przechodzą do sali gimnastycznej, aby wziąć udział w przygotowanych grach i zabawach grupowych np.:
-„Wysiadywanie balonika”- chętne dzieci siadają na balonach i naciskają na nie usiłując je przebić.
-„Wyścigi samochodów”- wybrani zawodnicy na czas nawijają włóczkę na kłębek, na końcu której znajduje się samochodzik zabawka.
-„Rysowanie nocnego ufoludka”- dzieci w grupach ustawiają się przy umocowanych na ścianie arkuszach szarego papieru, każde dziecko z grupy kolejno podchodzi do arkusza i maluje markerem. Odciśnięcie paluszka zamoczonego w paście do zębów na znak uczestnictwa w Zielonej Nocy.
- „ Chrupkowe diabełki” ”- zwykłe chrupki kukurydziane doskonale przyklejają się do twarzy, jeżeli zwilży się ich końcówki; w ten sposób dzieci przyklejają sobie chrupkowe różki , wąsy i bródki. Tak wystrojone mogą pozować do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia.
- „Podchody”- po zabawach w sali dzieci zostają podzielone na dwa zespoły i przygotowują się do podchodów. Tradycyjnie w tej zabawie jedna grupa ucieka zostawiając za sobą ślad w postaci kolorowych znaków. Co jakiś czas zostawiany jest też dla grupy goniącej list z poleceniem wykonania jakiegoś zadania i odpowiednimi rekwizytami, np. znalezienie 5 woreczków gimnastycznych, zabandażowanie jednej nogi, ręki i głowy ochotnikom, znalezienie papieru toaletowego, wymyślenie okrzyku powitalnego, itp.
5. „Nocna toaleta”- przygotowanie do spania.
6. Cała Polska czyta dzieciom – czytanie na dobranoc.
7. „Bajkowe party”- oglądanie bajki na dobranoc.
8. Cisza nocna – ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie...?
9. Pobudka – nie będzie o 6.00 trąbki obwieszczającej pobudkę. Dzieci wstaną wg własnego zegara biologicznego, a potem będą budziły się nawzajem. Te którewstaną jako pierwsze, będą myły się i czekały na swoich kolegów.
10. „Małe co nieco” - jak mówi Kubuś Puchatek.
- wspólne śniadanie, a następnie dzielenie się swoimi wrażeniami.
11. „Całuski, całuski jeszcze raz całuski
od stęsknionego tatusia i mamuśki”
- odbiór dzieci godz. 8.00